جت پرینتر

جت پرینتر چیست و انواع آن

جت پرینتر دستگاهی است که به کمک آن می توان اطلاعاتی را بر روی محصول مورد نظر چاپ کرد در واقع جت پرینتر نوعی چاپگر به حساب می آید. این دستگاه اطلاعات مورد نظر را به صورت های مختلف، به طور مثال از کامپیوتر دریافت می کند و آن را با جوهر بر روی صفحه مورد نظر چاپ می کند.

در صورتی که در کارخانه، کارگاه و … مشغول به فعالیت هستید حتما تا به حال نام جت پرینتر به گوشتان خورده است. در بسته بندی محصولات و درج اطلاعات لازم و مهم بر روی آن ها از جت پرینتر استفاده می شود؛ اما با توجه به نوع محصول و … جت پرینتر های متنوعی در بازار وجود دارد که هر کدام از آن ها کارایی مخصوص به خود را دارند و پاسخگوی نیاز مخاطبان خود هستند. در ادامه اطلاعات بیشتری را در این باره در اختیار شما قرار می دهیم.

جت پرینتر چه کاربردی دارد؟

درج اطلاعات مهمی که باید مشتری آن ها را بداند بر روی محصولات ضروری است. به عنوان مثال اطلاعاتی مانند: تاریخ تولید و انقضا، قیمت و … اطلاعات مهمی هستند که باید بر روی محصولات تولیدی چاپ شوند. این اطلاعات به وسیله جت پرینتر بر روی بسته بندی محصولات درج می شوند.

برخی از محصولات هستند که اطلاع از تاریخ تولید و انقضای آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به طور مثال مواد غذایی، دارویی و آرایشی زیرا تاریخ گذشته بودن آن ها و فاسد شدن این مواد مصرفی باعث آسیب دیدن سلامتی افراد می شود. در این مواقع است که استفاده از جت پرینتر و درج اطلاعات اهمیت خودش را نشان می دهد.

نصب جت پرینتر

بعد از آن که محصولات مختلف در کارخانه و یا کارگاه تولید شدند، نوبت به بسته بندی آن ها می رسد. بعد از بسته بندی نیز باید اطلاعات ضروری بر روی آن ها درج شود. در این قسمت است که باید جت پرینتر کار خود را انجام دهد. به عبارت دیگر در انتهای خط تولید باید جت پرینتر نصب شود تا اطلاعات لازم بر روی بسته بندی محصول چاپ شود.

برای کالاهایی که از روی نوار نقاله عبور می کنند یعنی وزن و ابعاد کمی دارند، در انتهای خط تولید، جت پرینتر به صورت ثابت نصب می شود و هنگام عبور هر کالا، سنسور جت پرینتر آن را تشخیص داده و اطلاعات را بر روی آن درج می کند. برای کالاهایی که سنگین هستند و امکان عبور آن ها را از روی نوار نقاله وجود ندارد، از پرینتر های دستی استفاده می شود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

جت پرینترهای صنعتی چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا دادیم تا الان متوجه شده اید که طبق یک دسته بندی، جت پرینتر به دو نوع دستی و صنعتی تقسیم بندی می شود. اکنون می خواهیم به توضیح جت پرینتر صنعتی بپردازیم. همانطور که قبلا توضیح دادیم برخی از کالاها امکان عبور از روی نوار نقاله را دارند. برای درج اطلاعات بر روی این نوع محصولات، در انتهای نوار نقاله، جت پرینتر نصب می شود. این جت پرینتر که از نوع جت پرینتر صنعتی به حساب می آید، که دارای سنسور یا حسگر می باشد.

به محض عبور کالا از رو به روی سنسور، دستگاه فرمان چاپ را می دهد و اطلاعاتی که از قبل به آن وارد شده است، بر روی کالا چاپ می شود. در کارخانه هایی که تیراژ تولید محصولات آن ها بالا است، استفاده از جت پرینتر بسیار مفید است، زیرا آن ها با سرعت زیادی اطلاعات را بر روی محصولات چاپ می کنند.

خرید جت پرینترهای صنعتی

برای خرید جت پرینتر های صنعتی شما باید ابتدا نیاز خود را بررسی کنید. تعداد تیراژ محصولات در روز، نوع بسته بندی محصولات، جنسی که برای بسته بندی محصولات استفاده می شود و … نکاتی است که باید قبل از خرید جت پرینتر صنعتی به آن توجه داشته باشید تا بتوانید خریدی مناسب با نیاز هایتان داشته باشید.

تعمیر و سرویس جت پرینترهای صنعتی

هر کدام از جت پرینترهای صنعتی باید به صورت دوره ای و در زمان های مشخص سرویس شوند و در صورت نیاز باید تعمیر شوند. در صورتی که این سرویس ها را به صورت دوره ای و منظم انجام دهید طول عمر و کارایی جت پرینتر صنعتی افزایش می یابد. به همین دلیل هیچ گاه این نکته را فراموش نکنید.

جت پرینترهای دستی

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم یکی از انواع جت پرینترها، جت پرینترهای دستی هستند که به آن ها جت پرینتر پرتابل نیز گفته می شود. کاربرد جت پرینترهای دستی در کارگاه های کوچکی است که تیراژ تولید محصولات در آن ها پایین است و یا آن که بسته بندی محصولات در ابعاد بزرگی می باشد و امکان حمل و نقل و جابجایی آن ها وجود ندارد. در این صورت فردی با در دست داشتن جت پرینتر دستی اقدام به چاپ اطلاعات بر روی آن ها می کند.

قیمت جت پرینترهای دستی

قابلیت ها و امکاناتی که جت پرینترهای دستی دارند متفاوت است. داشتن هر کدام از این قابلیت ها بر روی قیمت جت پرینترهای دستی تأثیرگذار است. ایرانی یا خارجی بودن جت پرینتر نیز از دیگر ملاک های قیمت گذاری آن ها می باشد و طبیعتا قیمت جت پرینترهای ساخت داخل مناسب تر از نوع خارجی آن ها می باشد.

جت پرینترهای لیزری

نوع دیگری از جت پرینترها که در بازار موجودند، جت پرینتر لیزری هستند. سیستم این نوع جت پرینترها این گونه است که به جای استفاده از جوهر، از لیزر برای چاپ اطلاعات بر روی بسته بندی محصولات استفاده می شود. اطلاعاتی که با این جت پرینترها بر روی محصول حک می شوند، چون با استفاده از پرتوهای نور درج شده اند، از ماندگاری و دوام بالایی برخوردار هستند و با کیفیت و دقت بالایی  اطلاعات بر روی محصول درج می شوند.

جت پرینترهای اتوماتیک

از دیگر انواع جت پرینتر، جت پرینترهای اتوماتیک هستند که مجهز به سنسورهای معمولی و سنسور های رنگ شناسند که می توانند کالا را شناسایی کرده و با انتخاب رنگ مورد نظر، اطلاعات را بر روی بسته بندی محصول چاپ نمایند. چاپ اطلاعات با این دستگاه با سرعت بالایی و به صورت اتوماتیک انجام می شود به همین دلیل برای استفاده در کارخانه های بزرگ کاربرد زیادی دارد.

با توجه به اطلاعات و ویژگی هایی که هر کدام از جت پرینتر ها دارند شما می توانید نیاز خود را بررسی کنید و جت پرینتر مناسب خود را تهیه نمایید تا بهترین نتیجه و کارایی را برای شما به ارمغان آورد.

WeCreativez WhatsApp Support
تیم نقشینه افزار پاسخگوی سئوالات شما میباشد،هر سئوالی که داشته باشید.
? سلام، میتونیم به شما کمک کنیم ؟